آئین نامه گردش منابع

«باسمه تعالی»

آیین‌نامه گردش منابع در کتابخانه و مرکز اسناد و اطلاع سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش مصوب 30/2/87

                                                                                                                                  

کتابخانه سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی برای هماهنگی و قانونمند کردن ارائه خدمات گردش کتاب و استفاده بهینه از منابع موجود در کتابخانه آیین‌نامه‌ای به شرح زیر تهیه و تنظیم نموده است.

 ماده 1- استفاده کنندگان:

الف ) کلیه کارکنان رسمی سازمان

ب ) کارکنان غیررسمی که  عبارتند از:

گروه اول: کارکنان پروژه‌ای و پاره وقت

گروه دوم: وابستگان درجه یک  کارکنان رسمی سازمان پیوست 1

گروه سوم: فرهنگیان و کارکنان حوزه ستادی وزارت آموزش و پرورش

ج)  نخبگان ویژه جامعه

د) دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری/ اساتید واعضاء هیأت علمی دانشگا‌ه‌ها و پژوهشگران با  ارائه معرفی‌نامه و کارت دانشجوئی معتبر

 ماده 2- اعضاء و شرایط عضویت:

گروه‌های زیر به عضویت کتابخانه پذیرفته می‌شوند:

الف) کارکنان رسمی شاغل و بازنشسته با ارائه کارت پرسنلی معتبر سازمان یا معرفی­نامه از دفتر مربوطه و تکمیل برگه عضویت پیوست2و تعهد نامه/ معرفی نامه  پیوست3 (تکمیل برگه تعهد نامه / معرفی نامه فقط برای بازنشستگان لازم می‌باشد.)

ب) کارکنان غیررسمی

- کارکنان پروژه‌ای و پاره‌وقت با تکمیل برگه عضویت و توافق­نامه  پیوست 4  و تضمین دفتر محل اشتغال

- اعضای افتخاری: نخبگان ویژه جامعه که مقام علمی آنان در زمینه­های آموزش و پرورش اهمیت خاص داشته باشد با ارائه کارت شناسایی معتبر و تکمیل برگه عضویت.

کلیه اعضاء کتابخانه می‌توانند با رعایت مقررات از خدمات و منابع کتابخانه استفاده کنند.

 ماده 3- اعتبار عضویت:

- کارکنان رسمی  و پیمانی تا پایان دوران خدمت و ارائه تسویه‌نامه امور اداری

- سایر اعضاء تا پایان اعتبار کارت عضویت

تبصره 1-

اعتبار کارت گروه‌ اول از بند ب ماده 2 براساس تضمین برگه توافق‌نامه ارائه شده، تنظیم می‌شود.

تبصره 2-

اعضاء کتابخانه موظف هستند تغییر محل سکونت و کار خود را به کتابخانه اطلاع دهند در غیر این صورت پس از آگاهی کتابخانه کارت عضویت آنان باطل خواهد شد.

 ماده 4 - شرایط امانت:

-  منابع تنها به افراد ماده 2 امانت داده می­شود.

-  هر عضو می‌تواند حداکثر 3 عنوان کتاب را برای مدت 15 روز به امانت بگیرد.

تبصره 1-

امانت گیرنده می‌تواند مدت امانت را با اطلاع کتابدار میز امانت برای مدت 15 روز تمدید کند مشروط بر اینکه عضو دیگری آن مدرک را درخواست نکرده باشد.

تبصره 2-

چنانچه مدرکی بیش از یک درخواست داشته باشد کتابدار میز امانت می‌تواند مدت امانت را کاهش و از دو هفته به یک هفته تقلیل دهد.

تبصره 3-

در صورتی‌که منبع جدید، سفارش‌ گروه‌های تالیف سازمان بوده و برای  یک پروژه در حال اجرا استفاده شود، دارای اولویت امانت می‌باشد.

تبصره4-

اگر منابع موجود کتابخانه در پروژه در حال اجرا استفاده شوند تا 10 عنوان به مدت دو ماه امانت داده می‌شود و امانت‌گیرنده این منابع حتماً باید یکی از اعضاء کتابخانه باشد

تبصره 5-

منابع فقط به مدت 48 ساعت به نام درخواست‌کننده نگهداری می‌شود و پس از انقضای مدت در اختیار درخواست کننده  بعدی قرار خواهد گرفت.

 تبصره 6-

منابع جدیدی که وارد مجموعه کتابخانه می­شوند تا 15 روز به امانت داده نمی‌شوند ولی اعضاء می‌توانند برای امانت درخواست نوبت کنند.

تبصره 7-

اعضای خارج از ساختمان مرکزی می­توانند تقاضای کتاب و تهیه آن را از طریق نامه، تلفن، نمابر و رایانامه نیز اعلام نمایند.

 ماده 5- ضوابط مربوط به تأخیر در تحویل منابع امانت گرفته شده:

اعضاء کتابخانه موظف هستند منابع امانت‌گرفته شده را در موعد مقرر با رعایت موازین امانت‌داری، صحیح و سالم به بخش امانت بازگردانند. در صورت تأخیر در بازگرداندن کتاب به ازای هر روز دیرکرد، ‌مشمول مراحل محرومیت استفاده از منابع خواهند شد.

تبصره 1-

مسئول میز امانت موظف است برای کسانی که منابع امانت گرفته شده را در موعد مقرر عودت ندهند با تلفن اعلام و در صورت تأخیر بیشتر از 7 روز  با اخطار کتبی مدت تأخیر را به اطلاع عضو برساند، در صورتی‌که بعد از گذشت یک هفته امانت‌گیرنده از بازگرداندن منبع خودداری‌‌کند‌طبق‌مواردزیر اقدام می شود:

الف ) تاخیر بار اول : محرومیت از خدمات بخش امانت به مدت دو برابر زمان دیر کرد

ب) تاخیر بار دوم : محرومیت از خدمات بخش امانت به مدت یک ماه از  زمان دیر کرد

ج )  در صورت تکرار بار سوم حق عضویت وی به مدت 6 ماه از وی سلب خواهد شد

تبصره 2-

در مورد افراد گروه­های اول و دوم از بند ب ماده 2 کارت عضویت ابطال خواهد شد. و دریافت کارت منوط به طی مراحل است.

 

 ماده 6- منابع مفقودی یا خسارت دیده:

چنانچه امانت‌گیرنده مدرکی را مفقود یا سبب خسارتی در منبع شود:

الف) باید عین منبع را در طول یک ماه تهیه کند. در صورتی که کتاب نایاب باشد و به هر دلیل امکان تهیه آن وجود نداشته باشد ملزم است بهای آن را به نرخ روز به تشخیص امور مالی کتابخانه به اضافه بهای آماده­سازی، صحافی، تکثیر پرداخت کند.

ب) میزان دریافت خسارت در مورد منابع لاتین، کتاب‌های تک‌نسخه‌ای، کتاب‌های مرجع، نشریه‌های ادواری، دیسک‌های فشرده نوری و منابع مشابه، به دلیل داشتن قیمت خاص، بنا به تشخیص رئیس کتابخانه به قیمت روز منبع، محاسبه و به اضافه بهای آماده‌سازی، هزینه­ها  دریافت خواهد شد.

ج) تا اتمام اقدامات یاد شده، خدمات امانت به متقاضی ارائه نمی‌شود.

تبصره-

مبالغ دریافتی به طور کامل برای خرید یا تهیه و جایگزین نمودن عنوان موردنظر یا عنوان‌های مشابه در مجموعه کتابخانه صرف خواهد شد.

 ماده 7- منابعی که امانت داده نمی‌شوند:

منابع مرجع از جمله واژه‌نامه‌، مجموعه قوانین، کتابشناسی، فهرست، اطلس، مجله‌های صحافی شده، نوار صوتی و تصویری، دیسکت‌های رایانه‌ای، لوح فشرده‌، کتاب درسی و منابع منحصر به فرد و کمیاب، اسناد، پایان نامه­‌ها، طرح­های پژوهشی، نشریات ادواری به امانت داده نمی‌شود.

تبصره 1-

امانت این منابع با صلاحدید مسئول مربوط هر بخش برای حداکثر 24 ساعت امکان‌پذیر است و فقط در اختیار اعضای بند الف ماده 1 استفاده­‌کنندگان قرار خواهد گرفت.

تبصره 2-

آخرین شماره نشریات  ادواری تنها یک شماره در هر نوبت و با پیشنهاد مسئول نشریات فقط در اختیار اعضای بند الف ماده 1 استفاده­ کنندگان قرار خواهد گرفت.

ساعت کار کتابخانه : شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 الی 16 

این آئین‌نامه در 7 ماده و 14 تبصره تنظیم و توسط رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی‌آموزشی تصویب شده است