رویدادها

روز آمدی بانک کتابهای فارسی و لاتین

مسئول فهرست نویسی و رده بندی کتابهای فارسی و لاتین کتابخانه سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، خانم کوهستانی با اشاره به روز آمد سازی بانک کتابهای فارسی و لاتین، آخرین آمار کتابهای فارسی افزوده شده به بانک تا پایان آذر ماه را 532 عنوان و کتابهای لاتین را 77 عنوان اعلام کردند. ایشان هم چنین خاطر نشان کردند کتابهای اهدایی به کتابخانه پس از بررسی کارشناسی با صلاحدید کارشناسان مربوطه به مجموعه اضافه شده و در بانک نیز قرار می گیرند.

آتن، پایتخت یونان؛ میزبان هشتاد و پنجمین کنفرانس بین المللی ایفلا ۲۰۱۹ خواهد بود

ایفلا اعلام کرد هشتاد و پنجمین کنگره بین ­المللی ایفلا (فدراسیون بین المللی انجمن‌ها و مؤسسات کتابداری) در شهر آتن یونان برگزار می­ شود.
ایفلا علت انتخاب آتن به عنوان میزبان کنگره ایفلا ۲۰۱۹ را گشایش ساختمان جدید کتابخانه ملی و پایتخت جهانی شدن آتن در سال ۲۰۱۸ اعلام کرد.

آمار اشاعه گزینشی اطلاعات کتابخانه در سه ماهه پاییز به 643 عنوان رسید

بخش اطلاع رسانی کتابخانه به جهت پاسخگویی به نیازهای اطلاعاتی اعضا و مراجعین با بهره گیری از پایگاههای اطلاعاتی فارسی مورد اشتراک ، جستجو در اینترنت و تهیه نشریات مورد نیاز کارشناسان، اشاعه گزینشی اطلاعات  را به انجام می رساند. خانم قهرمانی مسئول نشریات و اطلاع رسانی کتابخانه آمار سه ماهه پاییز اطلاعات چاپی ارسالی به دفاتر را 143 قطعه و اطلاعات الکترونیکی را 500 قطعه عنوان کردند.

نمایشگاه مجازی به مناسبت 8 دی 1285ش.، سالروز امضای نخستین قانون اساسی ایران در سازمان اسناد وکتابخانه ملی

قانون اساسی، مادر قوانین یک مملکت و برتر از سایر قواعد حقوقی است که اساس حکومت، حدود و اختیار و صلاحیت قوا و رابطة آن‌ها با یکدیگر، حقوق و آزادی­های فردی و نوع حکومت را تعیین می­کند که نتیجة گذر از قرون وسطی به عصر روشنگری و متعاقب آن انقلاب صنعتی و با هدف پایان دادن استبداد و برقراری آزادی فردی تدوین شد. در مشرق نخستین قانون اساسی در 1876م. و در زمان سلطنت عبدالحمید دوم عثمانی نوشته شد.31 سال بعد از قانون اساسی کشور همسایه، مظفرالدین ­شاه نخستین قانون اساسی ایران  را امضا کرد.

چهارده عنوان کتاب به مجموعه منابع انگلیسی کتابخانه افزوده شد

مسئول بخش مجموعه سازی و سفارش کتایخانه سازمان اعلام کردند : بنا به درخواست کارشناسان سازمان چهارده عنوان کتاب لاتین در حوزه آموزش و پرورش وفنی مهندسی از نمایشگاه کاربردی که در آذر ماه امسال برگزار گردید خریداری و پس از انجام مراحل ثبت و آماده سازی در اختیار گروههای تالیف قرار گرفت. عناوین خریداری شده عبارتند از:

معرفی تازه های نشر - انتشار کتابشناسی توصیفی پایان‌نامه‌های ادبیات کودکان و نوجوانان توسط خانه کتاب ایران

کتاب « کتابشناسی توصیفی پایان‌نامه‌های ادبیات کودکان و نوجوانان» منتشر شد. در این کتاب که به همت خانه کتاب ایران در ۳۰۲ صفحه منتشر شده است اطلاعات ۴۷۷ پایان‌نامه دفاع شده در حوزه کودک و نوجوان در ۲۰ رده موضوعی به شرح زیر معرفی شده است

سامانه ژورنال یاب ایران: پیشنهاد مجله جهت چاپ مقالات فارسی راه اندازی شد

سامانه «ژورنال یاب ایران»، ابزاری جدید برای کمک به پژوهشگران و دانشجویان در وبگاه مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری به نشانی http://journalfinder.ricest.ac.ir راه اندازی شد. این سامانه هم اکنون از طریق این سایت به صورت رایگان قابل دسترسی است.

برگزاری نمایشگاه "خلیج فارس در کتاب درسی"در فضای داخلی کتابخانه

کتابخانه سازمان به  منظور معرفی منابع آرشیوی خود در نظر دارد به صورت دوره ای نمایشگاه موضوعی از محتوای کتابهای درسی برگزار نماید.  خانم امیدی متصدی آرشیو کتایهای درسی موضوع اولین نمایشگاه را "خلیج فارس در کتابهای درسی"عنوان  نمودند که حاوی نقشه های خلیج فارس درکتابهای درسی در فاصله سالهای - 1280-1387می شود.

به روز رسانی بانک پایان نامه ها و اسناد کتابخانه و مرکز اسناد سازمان

بخش طرح ها و پایان نامه های کتابخانه و مرکز اسناد  به روز رسانی شد. بنا به اظهار متصدی آرشیو اسناد ، پایان نامه ها و طرح های پژوهشی  روز آمد سازی انجام و بانک طرح های  پژوهشی با 3924 عنوان و پایان نامه ها با 2145 عنوان  در بانک نوسا قابل بازیابی و برای محققان و پژوهشگران گردید. آخرین طرح ها و پایان نامه ها شامل :