رویدادها

به روز رسانی اسناد چاپی کتابخانه سازمان

پایگاه اسناد چاپی با  5280 سند یکی از غنی ترین بانک های اطلاعاتی  اسناد در حوزه آموزش و پرورش می باشد. به گزارش مسئول بخش اسناد سرکارخانم قهرمانی تعداد 140 عنوان اسناد جدید از بخش های مختلف وزارتخانه(اسناد وزارتی آموزش و پرورش) و همچنین دفاتر تالیف، سازماندهی و درنرم افزار سیمرغ ورود اطلاعات و به مجموعه اضافه گردید.

کتابشناسی خاطرات دفاع مقدس

حسب الامر مقام معظم رهبری، که فرمودند، "این جنگ یک گنج است و فرض واجب بر رزمندگان از فرماندهان تا سایرین است که خاطرات خود را بازگو کنند و این نه تنها یک وظیفه ملی بلکه یک وظیفه دینی و شرعی است." کتابخانه و مرکز اسناد با هدف آگاهی رسانی جاری از منابع  موجود در مخزن  کتاب های چاپی اقدام به تهیه کتابشناسی با موضوع خاطرات

کتابخانه و مرکز اسناد در هفته دفاع مقدس

 جهت پاسداشت جانفشانی ها و رشادت های رزمندگان و ایثارگران هشت سال دفاع مقدس، برنامه هایی متناسب با این هفته را اجرا می نماید:

  • برگزاری نمایشگاهی از کتابهای چاپی و اسناد مرتبط  با موضوع دفاع مقدس
  • تهیه و ارسال سومین شماره گاهنامه اطلاع رسانی و آموزشی با موضوع، " معرفی پایگاه اطلاعاتی مجموعه منابع دفاع مقدس در نرم افزار سیمرغ"
  • تهیه و ارسال کتابشناسی خاطرات دفاع مقدس
  • تهیه اطلاع نگاشت  با موضوع دفاع مقدس جهت درج در تابلو اتوماسیون اداری

انتشار نشریه الکترونیکی "گاهنامه آموزشی- اطلاع رسانی"

از راهکارهای اساسی برای افزایش کارایی ارائه خدمات اطلاعاتی به کاربران ومراجعان، آگاه کردن آنان نسبت به انواع منابع اطلاعاتی، انواع خدمات، راه های اطلاع یابی و ابزارهای جستجوی اطلاعات است. کتابخانه و مرکز اسناد با هدف اشاعه اطلاعات و تشویق برای استفاده بیشتر از امکانات و آشنایی مخاطبان با محتواهای متفاوت و متنوع مرتبط با حوزه آموزش و پژوهش، اقدام به انتشار نشریه الکترونیکی "گاهنامه آموزشی- اطلاع رسانی" نموده است.

راه اندازی پایگاه دیجیتال کتاب های الکترونیکی غیر فارسی

اداره کتابخانه و مرکز اسناد سازمان درراستای سیاست مجموعه سازی منابع و به منظور سهولت دسترسی همکاران و پژوهشگران محترم به منابع اطلاعاتی تمام متن انگلیسی همسو با اهداف و برنامه های سازمان، اقدام به راه اندازی پایگاه دیجیتال " کتاب الکترونیکی غیر فارسی" نموده است. منابع مربوطه از طریق نرم افزار سیمرغ و مراجعه به پایگاه مورد نظر به نشانی: http://splib.oerp.ir/simwebclt قابل دسترس می باشد.

راه اندازی پایگاه پشتیبان اسناد تحولی

کتابخانه و مرکزاسناد درراستای سیاست مجموعه سازی و به منظور گردآوری، سازماندهی، ذخیره و اشاعه اطلاعات پژوهش های انجام گرفته و با توجه به اهمیت سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و سند برنامه درسی ملی، به منظور ایجاد امکان دسترسی به این اسناد برای پژوهشگران و علاقمندان، اقدام به راه اندازی پایگاه پشتیبان اسناد تحولی نموده است.

مقاله نامه مهدویت در کتاب های درسی

به مناسبت بزرگداشت نیمه شعبان و ولادت باسعادت امام زمان(عج)، کتابخانه و مرکز اسناد سازمان در این شماره از سری مقاله نامه ها، با توجه به اهمیت موضوع مهدویت و میزان توجه به آن در  کتاب های درسی، به ارائه مقالاتی پیرامون موضوع مورد نظر پرداخته است.

غنی سازی منابع کتابخانه سازمان(نمایشگاه مجازی کتاب تهران)

کتابخانه و مرکز اسناد سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، همزمان با برگزاری نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران،  مبادرت به خرید منابع درخواستی کارشناسان از این نمایشگاه نمود. منابع خریداری شده شامل  41  عنوان کتاب فارسی است که پس از  انجام مراحل ثبت، فهرست نویسی و آماده سازی در اختیار همکاران قرار گرفت.

مقاله نامه انقلاب اسلامی و آموزش و پرورش

به مناسبت بزرگداشت ایام دهه فجر و سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، کتابخانه و مرکز اسناد سازمان در این شماره از سری مقاله نامه ها، با توجه به اهمیت موضوع انقلاب اسلامی و نقش آن در تحول آموزش و پرورش و همچنین نقش کتاب های درسی در انتقال ارزش های انقلاب اسلامی  به دانش آموزان،   به ارائه مقالاتی پیرامون موضوع مورد نظر پرداخته است.

کتابشناسی انقلاب اسلامی

به مناسبت فرارسیدن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، کتابخانه و مرکز اسناد  با هدف آگاهی رسانی جاری از کتاب های موجود، کتابشناسی با  موضوع تاریخ انقلاب اسلامی تهیه نموده است. این کتابشناسی حاوی اطلاعات کتابشناختی 93 عنوان کتاب های  موجود در مخزن کتاب های چاپی می باشد.