تازه های کتابخانه

راهنمای سنجش و ارزشیابی آغازین: ابزارهای کمی و کیفی

این کتاب مجموعه ای از مقاله های نویسنده درباره درس پژوهی "مطالعه درس" است که در سال های اخیر نوشته شده و در مجله های پژوهشی بین المللی یا داخلی "ژاپن و ایران" به چاپ رسیده است. فصل ها بر اساس کارکرد های درس پژوهی به مثابه "نظریه"، "رویکرد"، "روش" و "ابزار" تنظیم شده اند.

آموزش ریاضیات در هفت کشور: گزارش مطالعات ویدیویی تیمز ( TIMSS‎)

این کتاب حاصل نتایج مطالعه‌ی ویدیویی تیمز در سال 1999 می‌باشد. این تحقیق حاصل مطالعات یک گروه تحقیقاتی 317 نفره در هفت کشور دنیاست. این پژوهش به تجزیه و تحلیل فیلم‌برداری کلاس‌های ریاضی هفت کشور که به مدت یک‌سال مداوم از مدارس آن‌ها فیلم‌برداری شده می‌پردازد. در این تحقیق 15000 مسأله ریاضی کُد‌گذاری و تمام مکالمات دانش‌آموزان و معلمان شمارش شده، تا بتوان به این سؤال پاسخ داد که در کلاس‌های درس مدارس هفت کشور چه می‌گذرد؟

درس نامه از تفکر تا علم

این مجموعه در راستای طراحی سیر مطالعاتی متون علامه طباطبایی تنظیم شده است و مطالعه آن به مربیان قرآنی توصیه می شود. مجموعه حاضر حاصل تلاش گروهی از قرآن پژوهان مدرسه دانشجویی قرآن و عترت دانشگاه تهران است که در مسیر قرآن پژوهی خود به آثار نفیس و منحصر به فرد حضرت علامه برخورد کرده و جواب بسیاری از سوالات خود و دیگران را در این آثار یافتند.

ساختار وجودی انسان از منظر عقل

هرگاه سخن از تزکیه نفس به میان می آید نوعاً آن را ملازم با ترک محرمات و انجام واجبات میدانیم درحالیکه مفهوم وسیعتر و جامعتری دارد که از لوازم آن رعایت خط قرمزهای عقلی و شرعی است.چنانچه در کتب لغت آمده: «زکو به معنای دور ساختن آنچه حق نیست و خارج کردن آن از متن سالم است و این مانند برطرف کردن رذایل و بدیها از انسان و محیط اجتماعی اوست.

پویش کیفی و طرح پژوهش: انتخاب از میان پنج رویکرد

پویش کیفی و طرح پژوهش: انتخاب از میان پنج رویکرد (روایت پژوهی، پدیدارشناسی، نظریه داده بنیاد، قوم‌نگاری، مطالعه موردی)

هدف اصلی نویسنده، بررسی پنج رویکرد متفاوت به پویش کیفی (روایت پژوهی، پدیدارشناسی، نظریه ی داده بنیاد، قوم نگاری و مطالعه ی موردی و بحث در مورد رویه های انجام مطالعه ی کیفی است.

اعتمادجمعی: چرا مدارس نمی توانند بدون آن بهبود یابند

کتاب”اعتماد جمعی _ چرا مدارس نمی توانند بدون آن بهبود یابند” به طور کاملا" دقیق به بررسی موضوع اعتماد جمعی سازمانی و کارکردهای آن در مدارس می پردازد. در این کتاب، افق های اعتماد بررسی شده است و خواستار فعالیت رهبران و مدیران مدارس در محیطی قابل اعتماد است. اعتماد ستونی است که سازمان را حفظ می کند.

جامعه شناسی نوین ارتباطات: رسانه ها در جهان امروز

امروز،بی هیچ شبهه،جهان ارتباطات است، تحول تاریخی جوامع دراین جهت نه پیوسته،که گسسته وجهشی است. منظورآن است که جهان ارتباطات درامتداد دوره های پیشین تاریخ حیات بشری تکوین نیافت، بلکه خود دنیایی خاص،متمایزوجهش یافته است.کتاب جامعه‌شناسی نوین ارتباطات رسانه‌ها در جهان امروز، دومین جلد از دانشنامه ارتباطات است که در سه بخش اصلی و 11 فصل تألیف شده است.

درس کاوی: ایده‌ای تازه برای پژوهش در فرایند آموزش و یادگیری

این کتاب ترجمه فارسی پنج مقاله علمی- پژوهشی محمد رضا سرکار آرانی به زبان انگلیسی است که در مجلات معتبر بین المللی در انگلستان، استرالیا و ژاپن چاپ و منتشر شده اند.

درس کاوی مشاهدۀ دقیق و جزئی و برنامه ریزی شدۀ فرایند آموزش و یادگیری است که در هر کلاس یا جلسه درسی شکل می گیرد، و دست کم سه ویژگی دارد:

کتاب و کتابخوانی در آیینه رهنمودهای مقام معظم رهبری

رهبر معظم انقلاب در سال های گذشته، همواره در مناسبت¬ های مختلف درجمع مردم و مسئولان فرهنگی و متولیان تولید و نشر کتاب، رهنمودهایی برای ترویج و توسعه کتاب و کتابخوانی در کشور ارائه کرده است. این کتاب به صورت موضوعی، به بیانات رهبری در سال های گذشته به ویژه در بازدیدهایشان از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران پرداخته است.

ادبیات داستانی در ایران از روزگار باستان تا مشروطه

کتاب حاضر، نگاهی است کوتاه و گذرا بر سیر تحول داستان در ایران، از آغاز تا انقلاب مشروطه، همچنین بستر تاریخی، زبانی، قومی و متن‌شناسی سرزمین ایران.