تازه های کتابخانه

فراشناخت در کودکان

در کتاب حاضر نگارنده ضمن ارائه مطالب علمی و کاربردی پیرامون فراشناخت و تحول آن در کودکان، به نقش آن در حوزه‌های متفاوت درسی در مدارس می‌پردازد تا در سطوح دوره‌های تحصیلات تکمیلی رشته‌های روانشناسی شناختی، روانشناسی تربیتی، روانشناسی کودک و سایر شاخه‌های روانشناسی و علوم تربیتی مورداستفاده قرار گیرد. نگارنده بر آن است تا این کتاب در حد خود راهگشای بسیاری از مسائل روانشناسی پیرامون ابعاد تحول و آموزشی فراشناخت در کودکان باشد.

نگاهی نو به تحلیل برنامه درسی: گامی به سوی ایده معلمان مولف

کتاب حاضر در شش فصل با ساختاری از کل به جزء تهیه و تالیف شده است. چرا که برنامه درسی، جزئی از کل نظام آموزشی است. همچنین از ویژگی های خاص این کتاب، تاکید بیشتر آن بر شناخت و آگاهی نسبت به برنامه درسی و تار و پود و عناصرآن است، نه تحلیل محتوا و روش های آن.

همچنین علاوه بر کتاب درسی، به مواد آموزشی دیگر همچون مجله، فیلم و نرم افزار آموزشی و دیگر اجزای بسته آموزشی و شاخص های ارزیابی آنها نیز پرداخته شده است. در فصل آخر نیز تدوین یک واحد درسی تشریح شده است که می تواند زمینه را برای آشنایی هرچه بیشتر معلمان و کارشناسان حوزه مربوط با فرایند تالیف را فراهم نماید.

مدیریت منابع انسانی در تعلیم و تربیت: زمینه ها، الگوها و اثرات

منظور از مدیریت منابع انسانی، سیاست‌ها و اقدامات مورد نیاز برای اجرای بخشی از وظیفه مدیریت است که با جنبه‌هایی از فعالیت کارکنان بستگی دارد. مدیریت امور کارکنان حوزه‌ای است که به اندازه کل حوزه مدیریت قدمت دارد؛ اما به طور طبیعی دستخوش تغییر و تکامل شده است. جایگاه ممتاز و منحصر به فرد آموزش و پرورش به عنوان مهمترین متولی تعلیم و تربیت و عامل توسعه و تسهیل فرایند توسعه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و فناورانه بر کسی پوشیده نیست. این کتاب که در سه بخش و یازده فصل تدوین شده، به مباحث مهمی همچون جهانی‌شدن، فرهنگ معلمان، توانمندسازی گروه‌ها و تیم‌ها، سازمان‌های حریص، توسعه‌ی حرفه‌ای و... می‌پردازد.

حدیث غدیر و مساله ولایت

مؤلف، این کتاب را به سه فصل تقسیم کرده است.
در فصل اول با روشی علمی به بررسی شبهات موضوع غدیر پرداخته است. ایشان با بررسی حدیث غدیر و کلمات به کار رفته در آن و مطالعه تفسیرهای علمای اهل سنت، به ویژه فخر رازی، به شبهات و استدلال های آنان پاسخ داده و دلایل منطقی را برای اثبات کلام خود آورده است.
در فصل دوم نیز به دلایل اولویت و حقانیت پیروی از مذهب امامیه اشاره کرده اند:

بازی های فکری برای کودکان پیش از دبستان

کودکان پیش دبستانی نسبت به محیط پیرامونشان بسیار آگاه هستند، همانطور که ذهن کنجکاو کودکان به بررسی کامل هر قسمت از اطلاعات قابل دسترس می‌پردازد، آن‌ها سوالات نامحدودی را مطرح می‌کنند. برای ما به عنوان والدین، تماشای اینکه کودکان پیش دبستانی‌مان چگونه مفاهیم جدید را درک می‌کنند، چگونه به بیان خود پرداخته و مهارت‌های حل مسئله را در خود پرورش می‌دهند، لذت بخش است.

مفهوم موقعیت در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش

درسند تحول بنیادین، دو نوع واژگان و مفهوم وجود دارد:

الف) واژگان جدید با مفاهیم نوین: این واژگان در ادبیات رایج آموزش‌وپرورش کشور و در اسناد و قـوانین موجود، وجود نداشته و از نوآوری‌ها و ابداعات سند تحول بنیادین محسوب می‌شود. مانند: حیات طیبه، شایستگی‌های پایه‌، تکوین و تعالی هویت، موقعیت‌، ساحت‌های تربیتی و .....

هویت هنری و زیبایی‌شناسانه برنامه درسی

یکی از حوزه‌ها و ابعاد جامعه و همچنین وجود انسان بُعد زیبایی‌شناسی و هنر است؛ ازاین‌رو آموزش‌وپرورش که با جامعه و همچنین انسان سروکار دارد، ناگزیر است به این حوزه همچون سایر حوزه‌های اجتماعی و ابعاد وجودی انسان بپردازد.پرداختن به هنر و زیبایی‌شناسی در آموزش‌وپرورش به‌طور عمده با دو رویکرد صورت می‌پذیرد: تربیت هنری و تربیت از طریق هنر. در تربیت هنری، هنر و زیبایی‌شناسی به‌عنوان یک حوزه یادگیری مستقل مطرح است. اما در رویکرد تربیت از طریق هنر، زیبایی‌شناسی و هنر به‌عنوان اساس، پایه و مبنا در طراحی، تدوین، اجرا و ارزشیابی یک برنامه‌درسی به کار گرفته می‌شود.

معلم اخلاق مدار

تدریس هرروز کار پیچیده‌تری می‌شود و انجام مطلوب آن نیازمند دقیق‌ترین معیارهای عملکردی می‌باشد. یکی از مهم‌ترین جنبه‌های دانش حرفه‌ای تدریس، که مورد غفلت قرارگرفته است، دانش اخلاقی می‌باشد. آموزش معلمان و ارتقاء سیاست‌های آموزشی در افزایش شایستگی‌های آن‌ها نقش بسزایی دارد. اگرچه انواع دانش موردنیاز معلمان اهمیت زیادی دارد ولی در این خصوص محدودیتی وجود ندارد. از معلمان خواسته می‌شود که اطلاعات عمیق و جامع‌تری در مورد دانش محتوایی، چگونگی یادگیری و آموزش آن به کودکان کسب کنند. بااین‌حال، به دانش اخلاقی موردنیاز معلمان در تربیت حرفه‌ای (در رابطه با شاگردان، همکاران) بی‌توجهی می‌شود.

مدیریت جانشین پروری

مدیریت جانشین پروری اشاره به فرآیندهایی دارد که طی آن استعدادهای انسانی سازمان، به منظور تصدی مناصب کلیدی در آینده شناسایی شده و از طریق برنامه ریزی های متنوع آموزشی و پرورشی برای گماردن در این مشاغل آماده می شوند. امروزه منابع مالی، فیزیکی و فناوری تنها مزیت سازمان ها به شمار نمی روند. بلکه در اختیار داشتن افرادی مستعد و توانمند، می تواند فقدان و نقص دیگر منابع را نیز جبران نماید. در عصر دانش و دانایی، سازمان ها در حال تاکید روزافزون بر دانش کارکنان دانشی هستند. بنابراین در حوزه مدیریت منابع انسانی بر لزوم طراحی فرایند جامعی از مدیریت استعداد تاکید می شود.

چگونه فکر کردن را به کودکان خود بیاموزیم

این کتاب برای آموزش تفکر به کودکان و نوجوانان نوشته شده است اما برای تمام سنین قابل استفاده است. در این کتاب تکنیک های مختلفی برای آموزش تفکر وجود دارد ضمن اینکه شرایط آموزش صحیح و نحوه کلاس‌داری و نحوه انجام تمرینات نیز شرح داده شده است. در کل کتاب برای فهم بهتر مطالب از اشکال مختلف مفهومی نیز استفاده شده است.

 به طور خلاصه پیام اصلی کتاب این است:

مهم‌ترین کاری که می توانید برای فرزندانتان انجام دهید شاید این باشد که به آنها فکر کردن را بیاموزید.