تازه های کتابخانه

نورالدین پسر ایران: خاطرات سید نورالدین عافی

کتاب حاضر خاطرات سید نورالدین عافی است؛ پسری شانزده ساله از اهالی روستای خنجان در حوالی تبریز در آذربایجان شرقی که مانند دیگر رزمنده‌های نوجوان ایران با تلاش و زحمت فراوان رضایت والدین و مسئولین را برای اعزام به مناطق عملیاتی جلب کرد. کتاب، روایت کسی است که هشت سال در متن جنگ زندگی کرده و امروز برای ماندگاری آن لحظه‌های بی‌نظیر از خاطراتش گفته است.

نهج البلاغه

از زمان مرحوم سیّد رضی – فقیه متبحّر و ادیب قرن پنجم تاکنون، این کتاب شریف، همیشه در نظر عالمان شیعه و سنّی بوده است و شرحهای متعدّدی بر آن نگاشته شده است. در دوران معاصر استقبال جوانان نسبت به این آن، بیشتر شد و بیانات انقلابی امیرالمؤمنین (علیه السّلام) به مثابه ی منشوری جاودان، نقل مجالس نیروهای مبارز انقلابی قرار گرفت و البتّه در برخی موارد مورد سوء استفاده ی جریانات التقاطی و انحرافی نیز قرار گرفت. از این رو بود که عالمان مبارز متعهّد، با بیان نهج البلاغه و شرح آن، تلاش کردند هم معارف علوی را بین جوانان گسترش دهند و هم از تحریف معنوی آن جلوگیری کنند.

تفکر نقاد

تفکر نقاد حدود سال سیصد و شاید پیشتر، با تولد اولین موجود متفکر و یا همزمان با پیدایش فلسفه پا به عرصه هستی نهاد. با حضور فلسفه، باورهایی چون «هر کس فکر می‌کند پس هست» یا «هر کس فکر می‌کند دارای تفکر نقاد است» به وجود آمد. اگرچه باور اول به کرات در طول تاریخ تکرار شده و صحت خود را نشان داده است، باور دوم بدین آسانی مصداق نیافته است، چرا که متاسفانه از یک سو شیوه تفکر صحیح کاملا ژنتیکی نیست تا آن را به آسانی به ارث ببریم و از سوی دیگر برای اکتساب آن نمی‌توان تنها به تجربه اکتفا کرد. بنابراین برای داشتن تفکر نقاد نیازمند آموزش هستیم.

تربیت دینی کودک

آیت الله حائری شیرازی از نادر متفکرانی است که با شناخت غرب و علوم غربی و داشتن مبناهای فکری متقن که برخاسته از ژرف نگری ایشان در اسلام است, توانسته اند راه حل های اساسی مبتنی بر اسلام در عرصه های مختلف اقتصادی و فرهنگی ارائه دهند. کتاب حاضر بازنویسی گفتارهای ایشان در بیش از 70 جلسه « درس تربیت » با حضور دانشجویان علوم تربیتی است که می توان آن را «مقدمه ای بر تربیت», به خصوص تربیت کودکان دانست و حاوی دیدگاه هایی عملی و برخاسته از اسلام است که جای آن در میان دیدگاه های رنگارنگ علوم غربی خالی است.

برنامه درسی چیست؟

یکی از مهم ترین مسائل بشر در تمامی ادوار تاریخی مقوله تعلیم و تربیت و پرورش نسل جوان برای ورود به اجتماع و جامعه پذیری آنان بوده است. زیرا بیشتر برای دوام و بقای نسل، ناگزیر از کنترل و کارگردانی محیط خویش به مدد نیروی اندیشه بوده و آنچه را که در این رهگذر تجربه کرده می بایست به نسل جوان منتقل نماید، به همین دلیل می توان گفت در کهن ترین دورنمای تاریخی، تعلیم و تربیت از بارزترین دلشمغولی های جوامع بوده است.

نظریه ها و روش های آموزش

یادگیری چیست و چه نقشی در تغییر و اصلاح افکار و رفتار انسان دارد. اصول، روش ها و نظریه های یادگیری کدامند. در روانشناسی تربیتی طرح و بحت می شوند. از سوی دیگر مفهوم آموزش، نظریه ها، راهبردها، روش ها و فنون آموزشی در قلمرو روانشناسی تربیتی قرار دارند. در حالی که حجم زیادی از پژوهش ها و نظریه ها به موضوع یادگیری پرداخته اند نظریه های نوین و نافذ آموزشی اندک اند.  نویسنده کتاب کوشیده است تا نظر غالب و حاکم بر آموزش انسان را به نگاه علمی و نظریه محور تبدیل کند و نیمه ی نسبتا پنهان و و کم فروغ روانشناسی تربیتی را احیا و آشکار نماید.

دائره المعارف بزرگ اسلامی(جلد24)

بیست و چهارمین جلد از دائرة المعارف بزرگ اسلامی حاوی مداخلی از چهره‌ها و موضوعات ایران و اسلام، با سرویراستاری سید کاظم موسوی بجنوردی توسط مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی چاپ و منتشر شد.مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی با تکیه بر روش‌های علمی و استناد بر موثق‌ترین منابع و تازه‌ترین اطلاعات به تدوین دائرة المعارفی پرداخته است که نیاز علمی جوامع اسلامی را در این زمینه ـ تا آنجا که ممکن است ـ برآورده سازد. اگرچه این دائرة المعارف، به اعتبار انحصار آن به فرهنگ جهان اسلام، تخصصی است، ولی دامنه‌ای بسیار گسترده دارد.

انگیزش در تعلیم و تربیت (نظریه، تحقیقات و کاربردها)

اصطلاح انگیزش از فعل لاتین movere به معنی حرکت دادن مشتق شده است. انگیزش بیش‌تر در قالب نیروهای درونی، صفات پایدار، پاسخ‌های رفتاری به محرک‌ها و مجموعه‌ای از باورها و عواطف، مفهوم‌سازی شده است. بر این اساس کتاب حاضر انعکاسی از تحولات نظری در روان‌شناسی انگیزش به طور کلی، و انگیزش در تعلیم و تربیت به طور خاص است. در کتاب به انگیزه‌ی پیشرفت و عوامل شخصی و موقعیتی موثر بر آن پرداخته شده، که به عوامل درون مدرسه مربوط می‌شود. عوامل اجتماعی فرهنگی انگیزش از مطالب دیگر مورد بحث کتاب است که غالبا در مباحث و منابع مربوط به انگیزش در تعلیم و تربیت و پیشرفت دانش‌آموزان کم‌تر به آن توجه شده است.

فرهنگ ناب اسلامی: مبانی و الگوهای مفهومی

«فرهنگ اسلامی» چیست؟ آیا فرهنگ اسلامی را در معارف و اخلاق و احکام دین خلاصه می کنیم یا فرهنگ جوامع مسلمان را فرهنگ اسلامی می دانیم؟ فرهنگ اسلامی چه نسبتی با فرهنگ جوامع مسلمان برقرار می کند؟ آیا فرهنگ سنتی جوامع مسلمان لزوماً فرهنگ اسلامی است و آداب و روش های جدید لزوماً غیراسلامی است؟ نقش تاریخ، دین و فناوری در ساخت فرهنگ جوامع چگونه با هم پیوند برقرار می کند؟ ... پرسش هایی که در این کتاب، رهیافت هایی برای پاسخ به آن ارائه شده است.

زمانه ات را بشناس: تلخ و شیرین وقایع و تحلیل تاریخ

کتاب حاضر دربردارنده حکایت‌ها، خاطرات و تحلیل‌های رهبر معظم انقلاب از رخدادها و حوادث داخلی و بین المللی، است و هر جا که معظم له از اشخاص یا حوادثی نام برده اند که نیاز به معرفی و شناخت آنها بوده است، در پاورقی توضیح داده شده و تصاویر متناسب با آنها نیز جستجو و ارائه شده است.